Ciekawe zdjęcia polskich mundurów.

 
Mundury z lat sześćdziesiątych.
 


 

Mundury wprowadzone w latach 1959-61.

Major wojsk lądowych i lotniczych w ubiorze polowym zimowym.
Hełm bojowy stalowy lakierowany na kolor khaki. Kurtka bawełniana polowa koloru ochronnego z podpinką i kołnierzem ze sztucznego futra. Dystynkcje z białego metalu. Spodnie koloru kurtki. Trzewiki brązowe ze spinaczami. Pas główny barwy naturalnej z futerałem pistoletu PW. Przez prawe ramię przewieszona skórzana torba polowa. Rękawiczki zimowe z tej smaj tkaniny co kurtka. (Przepisy Ubiorcze 1961)

Porucznik wojsk lądowych w ubiorze wyjściowym letnim wprowadzonym w 1960r.
Furażerka garbardynowa z dystynkcjami i godłem haftowanym bajorkiem srebrnym. Wiatrówka popelinowa koloru ciemnopoielatego. Spodnie długie garbardynowe. Półbuty brązowe. (Dz. Rozk. MON Nr 10, p.49, 1960; Przepisy Ubiorcze 1961)

Szeregowiec wojsk lądowych w ubiorze wyjściowym letnim wprowadzonym w 1959r.
Czapka garnizonowa sukienna z brązowym daszkiem i otokiem z taśmy koloru oliwkowego. Kurtka sukienna. Na rękawie oznaka kierowcy. Spodnie sukienne. Trzewiki brązowe ze spinaczami. Pas główny ze skóry, barwy naturalnej. (Jest to mundur przejściowy, wprowadzony rozkazem MON 1959, zezwalającym na donaszanie munduru sukiennego w okresie letnim, z jednoczesnym używaniem czapki nowego wzoru i trzewików ze spinaczami.)


 

Mundury wprowadzone w 1961r.

Szeregowiec piechoty w ubiorze polowym letnim.
Czapka szewiotowa polowa z orzełkiem metalowym. Kurtka i spodnie drelichowe koloru ochronnego. Guziki z tworzyw sztucznych ciemnozielone z orłem. Trzewiki ze spinaczami brązowe. Pas skórzany brązowy. (Przepisy Ubiorcze 1961)

Chorąży wojsk lądowych w ubiorze wyjściowym letnim.
Czapka garnizonowa z daszkiem brązowym i otokiem koloru oliwkowego. Orzełek haftowany. Oznaka stopnia na czapce haftowana nicią srebrną. Kurtka i spodnie szewiotowe. Naramienniki obszyte galonem matowosrebrnym. Na kołnierzu oznaki korpusu osobowego. Guziki z białego metalu. Półbuty brązowe. Koszula i krawat khaki.

Szeregowiec wojsk lądowych w ubiorze polowym zimowym.
Hełm bojowy lakierowany na kolor khaki. Pod hełmem wełniana kominiarka. Kurtka polowa bawełniana z podpinką i kołnierzem ze sztucznego futra, trzewiki i pas jak w fig. 1. Uzbrojenie: pistolet automatyczny syst. Kałasznikowa, kal 7,62 mm. Przez prawe ramię przewieszona brezentowa torba z maską pgaz.

Zdjęcie z magazynu „Motor”. Sierpień 1958.
Relacja z defilady wojskowej w Łodzi.

„Polscy komandosi. Po raz pierwszy w historii naszego wojska powietrzno-desantowe oddziały defilowały w barwnych czerwonych beretach. Wojska te są całkowicie zmotoryzowane, wyposażone w samochody szosowe i terenowe.”

Pierwszy pokaz mundurów typu US w kamuflarzu wz. 58 „deszczyk”.
Mundur jednostek specjalnych z przełomu lat 60 i 70
Polski komandos. Słynne zdjęcie propagandowe z roku 1966.
Jako jedyni w LWP, zamiast płaszczy, spadochroniarze nosili kurtki polowe do mundurów wyjściowych.
Ciekawe zdjęcia polskich mundurów.

Copyright © 2012 Voytek Wojciechowski.
Site design and maintenance by Voytek Wojciechowski.